Polecane i przydatne

Warto wiedzieć

Pępowina to organ łączący jeszcze nienarodzone dziecko z matką. Dzięki pępowinie do dziecka dociera tlen i substancje odżywcze oraz wydalane są związki przemiany materii.

Becikowe to świadczenie pieniężne w wysokości 1000 zł wypłacane jednorazowo przez państwo po narodzinach dziecka. W trosce o stan zdrowia dziecka, aby otrzymać becikowe, kobieta musi być pod opieka medyczną (ginekologa lub położnej) od 10 tygodnia ciąży. Niezbędne jest zaświadczenie, które potwierdzi fakt odbycia przynajmniej jednej wizyty u lekarza ginekologa w każdym trymestrze ciąży.
Wybór specjalistów z branży ginekologia jest bardzo duży. Każda kobieta w ciąży bez problemu (prywatnie lub w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego) na pewno uzyska odpowiednią opiekę medyczną.

Dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży nazywa się wcześniakiem (noworodek urodzony przedwcześnie), urodzone pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży to noworodek donoszony, natomiast urodzone po 42 tygodniu ciąży jest noworodkiem przenoszonym. Status noworodka dziecko będzie miało do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Kolejny etap w rozwoju to niemowlę. Okres niemowlęctwa trwa od pierwszego miesiąca życia do ukończenia pierwszego roku.

Te strony warto odwiedzić

Ciąża i rozwój płodu

Bardzo ciekawa strona przedstawiająca rozwój płodu we wszystkich etapach ciąży. Opisuje przebieg ciąży kobiety od poczęcia, aż do porodu. Tym co wyróżnia tą witrynę od pozostałych są niezwykłe zdjęcia z wnętrza brzucha matki przedstawiające na początku zarodek, następnie płód i dziecko. Na prawdę warto zapoznać się z treścią tej strony lub przynajmniej przejrzeć zamieszczone tam fotografie.

Rodzice, rodzina, dziecko

Tematyką tej strony jest wszystko co związane z rodziną, a więc ciąża, wychowanie dzieci, ich zdrowie i edukacja, życie rodzinne. Dostępnych jest wiele artykułów poradnikowych opisujących problemy z jakimi spotykają się rodzice.

Helena Słomczyńska

Biografia godnej naśladowania lekarki, pediatry, która całe życie poświęciła działalności ratującej zdrowie dzieci. Duże znaczenie w jej metodach odejścia do małego pacjenta odgrywało wywoływanie uśmiechu na buzi cierpiącego dziecka.

Puzzle dla dzieci

Gdy na świecie pojawi się dziecko, kobieta szybko zapomina o porodzie, który nie zawsze miło wspomina. Noworodek rośnie, staje się niemowlakiem, a potem żywym i żądnym wrażeń dzieckiem. Wówczas mama zapewnia mu wszelkiego rodzaju zabawy. Jedną z bardziej lubianych gier małych dzieci są puzzle, które uczą malucha spostrzegawczości i cierpliwości.
© KOBIETAwCIĄŻY.pl | Polecane i przydatne | Index witryny | Kontakt