Pierwszy miesiąc ciąży

Gratulacje- właśnie zostaliście rodzicami. Na tym etapie prawdopodobnie jeszcze nie jesteście tego świadomi, ponieważ zdecydowana większość kobiet wykonuje test ciążowy dopiero, gdy miesiączka nie występuje w przewidywanym terminie. Jednak już teraz organizm przyszłej mamy (chociaż tego nie widać) zmienia się w zastraszającym tempie.

Objawy ciąży

Objawy ciąży, które kobieta może w tym okresie zauważyć, są następujące:

Brak miesiączki
Jest to pierwszy w pełni zauważalny objaw ciąży, jednak należy pamiętać, że brak miesiączki może wiązać się także z szeregiem innych przyczyn- niekoniecznie z poczęciem. Wiek ciąży, wbrew pozorom, określa się nie od momentu zapłodnienia, a od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, zatem, gdy ta kolejna nie pojawi się, oznacza to, że jesteśmy już w 2 miesiącu- czas na prawdę zacząć o siebie dbać! Zacznijmy od wizyty u ginekologa- dzięki badaniu USG będzie on mógł określić wiek naszego maleństwa, a my zobaczymy i być może usłyszymy serduszko, które bije już 21 dni po zapłodnieniu.

Zmęczenie
Jeśli w pracy zasypiasz przy biurku i męczą cię najprostsze domowe czynności, może to być znak, że niedługo zostaniesz mamą. Nie lekceważ zasłabnięć, szczególnie, jeśli wcześniej raczej ci się one nie przytrafiały- jak najszybciej wykonaj test ciążowy i pędź do ginekologa, gdy zobaczysz 2 kreseczki. Zmęczenie to normalny objaw niemal każdej ciąży, jednak czasami może oznaczać anemię, która utrudnia rozwój dziecku, a tobie odbiera zdrowie, tak ważne w tym wyjątkowym stanie!
kobieta w pierwszym miesiącu ciąży

Pozostałe objawy ciąży
Wiele kobiet na początku ciąży odczuwa zwiększoną wrażliwość piersi, skarży się także na częstsze oddawanie moczu. Bywa, że przyszła mama odwiedza toaletę nawet kilka razy w ciągu nocy, nie mówiąc już nawet o dniu. O ile nie towarzyszy temu ból, pieczenie, czy gorączka (w ciąży normalna jest temperatura nawet 37,5 st.), nie jest to powód do niepokoju. Nie musisz martwić się także tym, że jesteś rozkojarzona, a wszystkie problemy ustępują zmartwieniu o zdrowie dziecka. Organizm w ten sposób naprowadza przyszłą mamę na program „dbaj o siebie”. Hormony odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu ciąży i zapewnianiu jej wszelkich warunków do rozwoju, jednak mama musi wiedzieć, że także od niej zależy na prawdę wiele.
Powyżej opisane objawy są charakterystyczne dla wczesnej fazy ciąży. Nieco później (drugi i trzeci miesiąc ciąży) kobiety mogą mieć poranne lub wieczorne nudności i wymioty, chwiejność emocjonalną, zwiększoną wrażliwość na smak i zapach.

Wizyta u ginekologa

Podczas wizyty u ginekologa bądź położnej w pierwszym miesiącu ciąży prawdopodobnie jeszcze nie zostanie założona karta ciąży, jednak za udzielonymi radami w kwestii diety, odpoczynku czy pozytywnego myślenia, z pewnością warto podążać. Pamiętaj, że już teraz jesteś odpowiedzialna za maleńkie życie, które się w tobie rozwija. Przed wizytą przypomnij sobie datę ostatniej miesiączki (na jej podstawie oblicza się przewidywany termin porodu) oraz zapisz sobie pytania, które chciałabyś zadać- z pewnością będzie ich mnóstwo.

Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu ciąży

Dzidziuś na tym etapie ciąży jeszcze nie przypomina istotki ludzkiej. Komórki bardzo szybko dzielą się i grupują a maleństwo rośnie w zastraszającym tempie! Już teraz określony jest jednak jego materiał genetyczny, który stanowi wypadkową genotypu mamy i taty. Chociaż trudno w to uwierzyć, już teraz dziecko jest „zaprogramowane” na konkretny kolor oczu czy włosów, a nawet pewne cechy charakteru...

© KOBIETAwCIĄŻY.pl | Polecane i przydatne | Kontakt